THE SCHEDULE

Time slot Schedule
11:00 – 11:05 Introduction of MCs Amani Nyikang & Fafa Oforikumah by AMCF Vice Chair Uche Njoku
11:10 – 11:20 Traditional / Aboriginal Welcome to Country
11:20 – 11:40 Ras Jahknow
11:40 – 11:45 Interlude – Music by DJ Wise King
11:45 – 11:55 Youth | African Communities Children with Mzuri Dance
11:55 – 12:00 Interlude – Music by DJ Wise King
12:00 – 12:05 Slater and Gordon Lawyers – Ike Nwokolo
12:05 – 12:15 Youth | Zimbabwe Community Language School – Traditional Dance and Poetry
12:15 – 12:20 Interlude – Music by DJ Wise King
12:20 – 13:20 Youth | 1 Hour Segment Hosted by AMCF Community Engagement Director Monica Forson and Youth Director Amanda Green
– Spoken word performance by Soreti Kadir
– R’n’B performance by Soli Tesema
– Afropop, Afrohouse, Afrobeat performance by Afrovasion
– Reggae, R&B & Hip Pop performance by Yaw Faso
13:20 – 13:25 Interlude – Music by DJ Wise King & SBS Radio
13:25 – 13:45 AMCF Steerco Certificate Presentation by Shadow Minister for Multicultural Affairs – Hon Inga Peulich MLC & Deputy Commissioner of Police Andrew Crisp
13:35 – 13:45 Burundian Drummers (Off-stage on Forecourt near General Stalls)
13:45 – 13:55 Queen NYIBANY – Fashion Designer
13:55 – 14:00 Interlude – Music by DJ Wise King
14:00 – 14:25 Official proceedings:
1) Welcome remarks by AMCF Steering Committee Chair – Fred Alale
2) Minister for Finance & Multicultural Affairs – Hon Robin Scott MP
3) Leader of the Opposition – Hon Matthew Guy MP
4) Lord Mayor of Melbourne – TBC
5) Deputy Commissioner of Victoria Police – Andrew Crisp
6) Victoria Multicultural Commission Chair – Helen Kapalos
14:30 – 14:40 Egyptian Traditional Performance
14:40 – 14:50 Burundian Drummers (On-stage)
14:50 – 15:10 Official proceedings continued:
7) Federal Member for Wills – Hon Peter Khalil MP
8) State Member for Melbourne – Hon Ellen Sandell MP
9) Ex-Premier of Victoria – Hon Ted Baillieu
10) Commonwealth Bank – Huss Mustafa
11) KPMG – Michael Axarlis
12) North Melbourne Football Club – Carl Dilena & Football Superstar Majak Daw
15:10 – 15:20 Interlude – Music by DJ Wise King
15:20 – 15:40 Asanti Performing Dance Troupe
15:40 – 15:45 Youth | Spoken Word Performance by Abe Nouk
15:45 – 15:50 Youth | Spoken Word Performance re the Hijab by Amal Ibrahim
15:50 – 15:55 Interlude – Music by DJ Wise King
15:55 – 16:05 Oromo Traditional Dance Group and Cultural Show
16:05 – 16:10 Interlude – Music by DJ Wise King
16:10 – 16:25 RKM Global Fashion
16:25 – 16:30 Interlude – Music by DJ Wise King
16:30 – 16:45 Mauritian Traditional Sega Dance by Fiesta Kreol & Fleurs Des Iles
16:45 – 16:55 Interlude – Music by DJ Wise King
16:55 – 17:05 Youth | Musical performance by Avii
17:05 – 17:10 Interlude – Music by DJ Wise King
17:10 – 17:20 Performance by Daikarkel Vohn – The Samsom Man
17:20 – 17:30 Interlude – Music by DJ Wise King
17:30 – 17:40 Waka Waka Dance by the Melbourne Academy of Performing Arts (MAPA)
17:40 – 17:50 Interlude – Music by DJ Wise King
17:50 – 18:00 Zyalila Cultural Group
18:00 – 18:05 Interlude – Music by DJ Wise King
18:05 – 18:20 Eskista Dance Group – Ethiopian Singing, Cultural Dance, Modelling
18:20 – 18:25 Interlude – Music by DJ Wise King
18:25 – 18:30 Youth | Sophiegrophy musical performance
18:30 – 18:35 Interlude – Music by DJ Wise King
18:35 – 18:55 Young Low Cultural Performance
18:55 – 18:55 Interlude – Music by DJ Wise King
18:55 – 19:05 One Spirit African Drumming & Kofi Kunkpe Traditional Drumming
19:05 – 19:15 Interlude – Music by DJ Wise King
19:15 – 19:40 Alariiya Afrobeat Group
19:40 – 19:50 Interlude – Music by DJ Wise King
19:50 – 20:10 King Bell & Soukouss Ba Congo Performing Troupe
20:10 – 20:20 Raffle Draw – Ethiopian Airlines 2 Tickets to Africa & Signed Cricket Australia Bat
20:20 – 20:25 Closing remarks by AMCF Operations Director Bem Ikyanyon and Production Director Maureen Oluigbo
20:25 – 21:00 Lamine and The African Intelligence Band